Początki współpracy międzynarodowej naszej szkoły sięgają jeszcze lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to ówczesna Szkoła Podstawowa nr 7, a następnie Zespół Szkół nr 3 utrzymywał kontakty z zaprzyjaźnionymi szkołami niemieckimi w Parchim i w Greifswaldzie (Meklemburgia).

W 2005 r. już jako Gimnazjum nr 3 im. Zjednoczonej Europy nawiązaliśmy, po kilku latach zastoju, współpracę z Ostseegymnasium w Greifswaldzie, która opierała się na wymianie młodzieży między naszą placówką a placówką z Meklemburgii. Przez następne siedem lat (do 2012 r.) regularnie dochodziło do spotkań naszych uczniów z młodymi greifswaldczykami rotacyjnie w Kołobrzegu i w Greifswaldzie. Realizowane programy, których koordynatorem ze strony polskiej był Dawid Kabaciński, dofinansowywane były z Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży, instytucji powołanej na początku lat 90. XX w. przez rządy RP i RFN.

Jesienią 2013 r. w trakcie pobytu Dawida Kabacińskiego na targach "partnerów szkolnych" we Vlotho (Westfalia- Północna Nadrenia) nawiązana została współpraca ze szkołą w Herne - Wanne (Zagłębie Ruhry), co zaowocowało zrealizowaniem programu wymiany w dniach 31 marca - 5 kwietnia 2014 r.

Szkoła nasza w planach ma nawiązanie współpracy jeszcze z dwiema innymi placówkami oświatowymi w Niemczech: w Bad Oldesloe i w Kolonii.

W dniach 31 marca- 5 kwietnia 2015 r. 15 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami: panem Dawidem Kabacińskim i panem Adamem Jamrożkiem przebywali w miejscowości Herne w Zagłębiu Ruhry. Uczniowie zostali zaproszeni przez zaprzyjaźnione Gymnasium Wanne, biorące udział wraz z naszą szkołą w programie realizowanym pod auspicjami Polsko- Niemieckiej Wymiany Młodzieży, która jednocześnie odpowiada za dofinansowanie programu.

Nasi uczniowie przez pięć dni ze swoimi niemieckimi rówieśnikami brali udział w zajęciach plastycznych, fotograficznych i informatycznych. Poza nauką zwiedzali miasto Herne i zostali przyjęci przez burmistrza miasta pana Horsta Schierecka, któremu pan Adam Jamrożek przekazał upominek od prezydenta Kołobrzegu, pana Janusza Gromka.

Młodzież polsko- niemiecka nie ograniczała swojego pobyt tylko do Herne, zwiedzając również i inne ciekawe miejscowości Zagłębia Ruhry. Niezapomnianym wrażeniem pozostanie zapewne zjazd na 1000 metrów pod ziemię w kopalni Bochum, gdzie uczniów oprowadzał były górnik z tejże kopalni o bardzo surowym wyglądzie jak i głosie.

Kołobrzeżanie wraz ze swoimi westfalskimi przyjaciółmi brali też udział w zabawach sportowych takich jak kręgle czy piłka plażowa. Przez cały czas programu nasi uczniowie zakwaterowani byli w rodzinach swoich niemieckich rówieśników co dodatkowo wpłynęło na integrację obu grup narodowościowych. Opuszczając przyjazne nam Herne, panowie Dawid Kabaciński i Adam Jamrożek w imieniu Dyrekcji naszej szkoły, uczniów jak i swoim własnym zaprosili młodych Niemców wraz z opiekunami do Kołobrzegu. Do rewizyty dojdzie najprawdopodobniej w maju 2015 roku.

Wymiana Międzynarodowa

Na początku maja 2015 r. nasza szkoła gościła kilkunastu uczniów i opiekunów z zaprzyjaźnionego gimnazjum Herne - Wanne (Westfalia - Północna Nadrenia). W ramach programu (którego koordynatorami byli Dawid Kabaciński i Adam Jamrożek) zrealizowano cieszące się dużym zainteresowaniem warsztaty teatralne (pod opieką p. Agaty Kaczmarek) oraz szereg innych przedsięwzięć, których celem była integracja młodzieży.

Program jako całość realizowany był w kontekście "Morze wokół Nas", co dla mieszkających w przemysłowej części Niemiec Westfalczyków okazało się nad wyraz trafne. Już pierwszy dzień programu wskazał co jest jego clou, gdyż nasi uczniowie spędzili cudowny dzień ze swoimi niemieckimi rówieśnikami w Trójmieście, zwiedzając gdańską starówkę, podziwiając panoramę grodu nad Motławą z tarasu widokowego kościoła mariackiego, bawiąc się na sopockiej plaży i spacerując po sopockim molo.

W drugim dniu, program upłynął pod znakiem warsztatów teatralnych oraz zwiedzania Kołobrzegu. Młodzież polsko - niemiecka została przyjęta w Urzędzie Miasta przez zastępcę prezydenta, p. Jacka Woźniaka. Również i ten dzień miał "morski" charakter, gdyż kołobrzeżanie i herneńczycy wypłynęli w rejs wycieczkowy po Morzu Bałtyckim. Rejs ten był zapowiedzią programu na dzień trzeci: wyprawy na duńską wyspę Bornholm. Sama podróż morska trwająca w dwie strony prawie 9 godzin była atrakcją nie lada, podczas której można było się przekonać kto wilkiem morskim, a kto szczurem lądowym. Na wyspie młodzież wzięła udział w programie edukacyjnym "Bornholm - Nature" w ramach którego dowiedziała się o początkach wyspy, jej uwarunkowaniach geologicznych oraz o wszystkim tym, co stanowi wyjątkowość przyrodniczą wyspy.

Czwarty dzień miał charakter bardziej sportowo- rozrywkowy. Chłopaki z Kołobrzegu i Herne rozegrali mecz piłki halowej oraz koszyków natomiast dziewczęta wzięły udział w zajęciach fitness, a następnie grały w badmintona i ping-ponga. Później uczniowie spróbowali swych sił na kręgielni, a następnie wzięli udział w zabawach integracyjnych na kołobrzeskiej plaży, gdzie mogli wykazać się własnymi pomysłami.

Ostatni dzień wymiany był zwieńczeniem warsztatów teatralnych, po których niemiecka młodzież była oprowadzana przez swoich polskich rówieśników po naszej szkole, odwiedzając również uczniów z "trójki" w czasie lekcji w salach. W godzinach popołudniowych odbył się pożegnalny grill z udziałem nie tylko młodzieży biorącej udział w wymianie, ale również rodziców i innych uczniów "Trójki".

W nocy z piątku na sobotę nasi uczniowie pożegnali swoich kolegów i koleżanki z Herne, którzy udali się na lotnisko do podgdańskiego Rębiechowa. Do zobaczenia za rok.

Gimnazjum Herne - Wanne